TIP NA CYKLOVÝLET: Po stopách vodných mlynov na Malom Dunaji

Nedávno som sa s kamarátmi vybrala na cyklotrasu po stopách vodných mlynov. Je to veľmi pekný 87 km okruh so začiatkom a koncom v meste Galanta, väčšinou popri toku Malého Dunaja a Klátovského ramena. Na tento cyklovýlet si vyhraďte celý deň, čaká vás vcelku výživný zmiešaný terén s prestávkami pri troch krásne zrekonštruovaných vodných mlynoch, ktoré si môžete obhliadnuť aj zvnútra. Je to skvelý tip na hodnotne strávený víkendový deň s rodinou či priateľmi. Nechajte sa inšpirovať.

 

titulná-foto-a-obr-1-po-stopách-vodných-mlynov

PRIEBEH TRASY

Trasu začíname v meste Galanta, prechádzame mesto, križujeme železničné priecestie a po asfaltovej ceste spoločnej s autami naberáme smer dedinky Košúty, Čierny Brod, Veľké Úľany a Jelka. Trasa vedie po modrej značke a hneď za Košútmi odbáča z hlavnej cesty na čiastočne panelovú, čiastočne blatistú poľnú cestu. Je po daždi a my nevieme, čo skôr: či manévrovať medzi mlákami, stovkami vylezených slimákov alebo sa tešiť z čerstvého vzduchu vyparujúceho sa z okolitých polí hrajúcich všetkými farbami predčasnej letnej úrody. Prostredie Žitného ostrova je pre mňa vždy príjemným osviežením, častejšie jazdím v kopcoch a horských oblastiach, rovina „až kým oko nedovidí“ je pre mňa synonymom dovolenky a tak trochu južanskej exotiky 😊

Némethov mlyn v Jelke

Po 25 km trmácania sa po striedavo poľných a asfaltových cestách prichádzame do Jelky, a smerujeme tam, kde to najviac žije: k ľavému brehu Malého Dunaja, kde prázdninový mód dosahuje svoje maximum: Vodáci nakladajú loďky na prívesy, deti bosé šantia na príjemnom zelenom trávniku, ďalší posedávajú v reštaurácii a vychutnávajú si halászlé a dobré chladené. My však smerujeme k prvému cieľu nášho cyklovýletu – veľkolepému drevenému Némethovmu mlynu, ktorý tu stojí už od konca 19. storočia (najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1894). Tento mlyn bol pôvodne lodný, neskôr ho prestavali na kolový vodný mlyn. Múka sa tu mlela do roku 1951, potom bol mlyn odstavený a začal chátrať. Rekonštrukcie sa dočkal až v roku 1992, vďaka spolupráci Vlastivedného múzea v Galante a Obecného úradu v Jelke bol opravený a pribudol aj skanzen o poľnohospodárskej minulosti obce. Dozvedám sa, že stojím pred celoeurópskou raritou – trojpodlažný drevený mlyn ako tento sa v okolitých štátoch vôbec nenachádza. Wau, netušila som. Otváracie hodiny a viac info o Némethovom mlyne si môžete pozrieť tu.

 

Vodný kolový mlyn v Jelke

 

Po krátkej prehliadke a výdatnom občerstvení pokračujeme v cykloputovaní po stopách vodných mlynov ďalej, z Jelky sa vrátime na hlavnú cestu do Eliášoviec a pred dedinkou Nový život odbočíme na vedľajšiu cestu smer Potônske Lúky. Peknou asfaltkou popri Malom Dunaji prichádzame do obce Orechová Potôň a vzápätí odbočíme na asi najnáročnejší úsek cyklotrasy – blatistú poľnú cestu striedanú lúčnym nespevneným terénom. Kto si na tento výlet vzal horský, trekový alebo gravelový bicykel, ten vyhral, cesťáky sú na tomto povrchu diskvalifikované. Prichádzame k hati Bujtoš, opúsťame modrú cykloznačku a odbáčame na zelenú, ktorá nás o necelé 2 km privedie k druhému cieľu – vodnému mlynu v Tomášikove.

Vodný mlyn v Tomášikove

Tento mlyn nás zaujme už na prvý pohľad – má krásnu šindľovú strechu a výrazné lopatkové hnacie koleso. Tentoraz stojí na pravom brehu Malého Dunaja v prostredí krásneho lužného lesa a vizuálne vyzerá skutočne dobre. Postavený bol v roku 1893 a múka sa v ňom vyrábala až do roku 1960. Aktuálne mlyn prebieha rekonštrukciou, nedá sa teda nakuknúť do jeho interiéru, no poteší aj pohľad zvonku. A aj tento mlyn je raritný – ide o jeden z mála pôvodných zachovaných vodných mlynov na Slovensku so spodným náhonom. Viac info o mlyne v Tomášikove nájdete tu.

 

Vodný mlyn v Tomášikove

 

Po obhliadke mlynu v Tomášikove a doplnení pitného režimu v priľahlej reštaurácii sadáme na bicykle a pokračujeme ďalej, ďalší vodný mlyn sa nachádza v 10 km vzdialenom Dunajskom Klátove. Milo prekvapí pekný nový cyklochodník v okolí Jahodnej, v ktorej je dokonca ďalší mlyn – ten je však, žiaľ, verejnosti neprístupný. Príchod do Dunajského Klátova je veľkolepý, cestou míňame veľmi pekne upravené chalúpky a domčeky s imitáciami malinkých drevených mlynov, je vidieť, že mlynárstvo tu ľudia majú v krvi.

Vodný kolový mlyn v Dunajskom Klátove

Vodný kolový mlyn v Dunajskom Klátove je zasadený do prekrásneho prírodného zátišia a stojí tu od roku 1920. Počas 2. svetovej vojny bol poškodený a kvôli odkloneniu vodného toku v 50.-tych rokoch ho dokonca úplne odstavili. V polovici 80.-tych rokov ho odkúpil štát a mlyn s celým okolím vyhlásil za štátom chránené územie. Posledná rekonštrukcia mlynu prebehla v roku 2016, na protiľahlom brehu pribudla drevená vyhliadková plošina a vďaka veľmi peknému prírodnému prostrediu je dnes je Klátovský mlyn obľúbeným miestom vyhotovovania si svadobných fotografií a cieľom návštevníkov zo širokého okolia. Viac info o ňom si môžete pozrieť tu.

 

ozubené-koleso-v-interiéri-zrekonštruovaného-mlynu

Drevený chodník oproti mlynu v Dunajskom Klátove

 

Po prehliadke posledného tretieho mlynu opäť sadáme na bicykle a cez Tomášikovo smerujeme späť do Galanty. Z povznášajúcej emócie z krásy navštívených drevených mohykánov na Malom Dunaji a Klátovského ramena nás vytrhne ešte jedno milé prekvapenie – nový cyklochodník medzi Tomášikovom, Vozokanmi a Čiernou vodou. Cyklochodník so striedavo asfaltovým a prírodným povrchom kopíruje potok Stará Čierna voda a vedie malebnými zátišiami a tichou pokojnou prírodou s početnými mostíkmi cez vodu. Má dĺžku približne 11 km a je skutočne krásnou bodkou za skvelým cyklovýletom po stopách vodných mlynov. Vezmite kamarátov, deti či rodičov a vyberte sa niekedy, okrem dobrého športového zážitku nahliadnete aj do už vytrácajúceho sa remesla mlynárstva a pamätníkov našej histórie - vodných drevených mlynov na Malom Dunaji.

  • ŠTART A CIEĽ: Galanta, okruh
  • ZNAČENIE: modré C, zelené C
  • DĹŽKA TRASY: 87 km (možnosť skrátenia trasy)
  • ČISTÝ ČAS: 5 hod.
  • TRASA VHODNÁ PRE: bez obmedzenia
  • TYP BICYKLA: MTB, trekingový, gravel
  • NÁROČNOSŤ: ľahká
  • POVRCH TRATE: asfaltové cesty, poľné cesty
  • MAPA GPS: Tu

 

poľné-cesty-na-cyklotrase-po-stopách-vodných-mlynov

Späť do obchodu